Nové Raspberry Pi 4 s 8GB RAM

Slušné čtyři gigabajty operační paměti byly u uvedení čtvrté generace Raspberry Pi příjemným překvapením, ale jsou situace, kdy ani to nemusí stačit. Používáte-li Malinu k tak náročným operacím, jako je např. kompilování rozsáhlých programů či otevření tří záložek v Chrome, můžete nyní sáhnout po novém modelu s celými 8GB RAM.

Kromě přidané RAMky se novinka liší od předchozích 1GB/2GB/4GB modelů jen trochu jiným rozložením některých komponent na desce, nic zásadního. Ostatní hardwarové parametry zůstávají stejné, tzn. Broadcom BCM2711 quad-core Cortex-A72 1.5 GHz s VideoCore VI.

Drobné omezení ve využité 8GB RAM tkví v 32bitovém systému Raspbian / Raspberry Pi OS, který sice dokáže celou paměť využít, ovšem každý jednotlivý proces „dosáhne“ max na 3GB. Ve většině případů by to ale nemělo vadit, vzhledem k tomu, že v samostatném procesu může běžet i každý tab v prohlížeči (Chromium). Potřebujete-li celých 8GB, nezbývá než sáhnou po jiných linuxových distribucích, jako jsou Ubuntu či Gentoo, popř. můžete trochu zariskovat a stáhnout si beta verzi 64bitového Raspbianu.

Cena Raspberry Pi 4 s 8GB RAM je stanovena na 75 dolarů.