Zdravím všechny příznivce Maliny. Podařilo se mi z Raspberry Pi 3 vyždímat maximum při stabilním provozu. Teď se dá opravdu Raspbian použít jako plnohodnotná pracovní stanice a nebo server. Celé to vyšlo na 13,- Kč, tak bych se tímto rád podělil s ostatními nadšenci a proto jsem vytvořil podrobný návod jak na to. Celé je to postavené na pořádném pasívním chladiči a ventilátoru, jehož provoz si řídí samotné Raspberry podle aktuální teploty procesoru. Takto se dá teplota čipu udržet okolo 50°C při plném zatížení bez toho, aby se snižoval takt procesoru. Vzhledem k tomu že návod obsahuje fotky a schema, musel jsem ho umístit na svůj server, takže kdo má zájem, najde ho zde
Aktivní chlazení Raspberry pi 3 – návod
vaclav.kalina@ksystems.cz
Ahoj, snazim se to celé rozchodit, ale mám problém se scriptem, pod RPi 2 to nechce jet, nevíš v čem může být problém? (hlásí chybu s prvni fcí IF)
Díky
Tak vyreseno RPi 2 ma problem s dvojitou podmínkou IF a pak jeste se zapinanim GPIO: Takze script jsem upravil takto:
#!/bin/bash
# Script na zapnuti vetraku pri dosazeni teploty
echo „17“ > /sys/class/gpio/export # aktivuje GPIO17
echo „out“ > /sys/class/gpio/gpio17/direction #nastavi GPIO17 jako vystup
while [ „1“ = „1“ ] #nekonecna smycka
do
TEPLOTA=`vcgencmd measure_temp | cut -c 6-7` #zjisti teplotu procesoru
VETRAK=`cat /sys/class/gpio/gpio17/value`
echo „teplota“ $TEPLOTA
echo „vetrak“ $VETRAK
if [ $TEPLOTA -le 42 ]; then
echo „0“>/sys/class/gpio/gpio17/value
fi
if [ $TEPLOTA -ge 44 ]; then
echo „1“>/sys/class/gpio/gpio17/value
fi
sleep 30s
done
chce to občas spustit
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
Pak bude bash chodit jak má
Venca
No já googlil jako blazen, ale takova finta me nenapadla. Odstatne ona tam ta druha podminka (0/1) neni dulezita, tak jsem ji odmazal. Dnes jsem zkoušel vše nastavit aby to jelo po startu OS a nakonec jsem dogooglil trosku jine reseni (jiny zapis v /etc/rc.local).
Ale to co jsem chtel jeste napsat. Udelal jsem malý script – drive jsem ho pouzival na mereni teploty aby fan spinal optimalne. V pripade zajmu muzu poskytnout :)
Dobrý den, jsem nováček s RPI 3 a mám dotaz, lze po tomto zapojení ještě využít pin číslo 17 k jinému účelu nebo je blokován pouze pro chlazení.
Popřípadě zda je možno toto nastavení změnit z gpio 17 na gpio 21nebo 26.
Díky za rady.
V případě že použijete gpio 17 na řízení ventilátoru, tak ho asi těžko můžete použít na něco jiného. Na druhou stranu vám nic nebrání použít jakýkoli jiný GPIO.
Dobrý den.
Chtěl jsem se na něco zeptat, protože elektronice moc nerozumím. Koukal jsem do datasheetu 4N33 a proud v emitorové části je 60mA, ale RPi snese jen 16mA na 3.3V pinech, nebo se pletu?
To bude max proud, který snese ledka optočlenu. Na 3V si veme méně. To co dává RPi při 3.3V bohatě stačí k sepnutí optočlenu. RPi určitě nezpálíte, vzhledem k tomu, že se výstup/vstup u něj programuje, musí snést i zkrat proti GND. Prostě víc nedá.
Dobrý den.
No, já nevím. Myslel jsem, že u maliny se tahá přímo za možky čipu, takže zkrat by asi dobře neudělal… Ale jek říkám kovaný nejsem. A ještě se zeptám, zda by nebylo moudré dát před anodu (1) předřadný odpor?
Pokud tam vsadíte předřazený odpor, snížíte tím napětí na optočlenu v závislosti na velikosti odporu. Neuškodí když snížíte napětí o těch 0.3V ,ale nemá to moc praktický význam. To zapojení je odzkoušené z 6ti měsíčním nepřetržitém provozu. Aby jste byl schopen určit velikost odporu, musíte znát vnitřní odpor RPi. Dejme tomu, že RPi dá 16mA při 3,3V to znamená 3,3/0.016 a to se rovná 206Ohm. Tak si dopočítejte kolik tam musíte vsadit aby jste to snížil o 0,3V. Jde ale o to že tím pak snížíte i proud v obvodu. Nevím kolik potřebuje optočlen k plnému otevření. Dalo bi se to ele kompenzovat přez bazi optočlenu, ale to už je složitější zapojení. To už je lepší místo optočnenu použít tranzistor
Děkuji za vysvětlení. :)
Dobrý den.
Já jsem na to šel jako na klasické zapojení diody: (3,3-1,5)/0,005=306Ohm
Protože v datasheetu píšou, že emitující dioda má Uf=1.5V a za bezpečný proud odebíraný z GPIO jsem zvolil 5mA. Ale děkuji za ujištění o bezproblémové funkčnosti…
Pardon 360R
Zdravím, musí tam ten optočlen být nebo to mohu dát jen na přímo,i kyž pojede ventilátor online? Díky za info. Georg
Ahoj,
vypadá to dost zajímavě, ale jsem v tomto úplný lajk a tak se zeptám, jaký sestém je tady vlastně použit? Je to ten upravený Linux pro RPi?
Je to upravený Debian (Raspbian). Jde k distribuci přímo pro malinu.
No, napájet LED-ku třemi Volty jen tak bez sériového rezistoru, to chce koule.
Ty 3 V co uvádí datasheet je závěrné napětí (VR – Reverse Voltage), to je napětí, které LED dioda bezpečně snese při přepólování. Napětí v propustném směru (Forward Voltage) je dle katalogu 1,25 (max 1,5) V a proud diodou 60 mA (což se mi zdá strašně moc!!).
Takže podle výpočtů, U na pinu 3,3 V, U na LED 1,25 V, proud LED-kou 15 mA (víc Malina nedá) mi sériový rezistor vychází cca 130 Ohm, dal bych 150 Ohm i víc.
Popřípadě zvolit jiný optočlen, pokud se tento neotevře.