Hardwarová video podpora pro MPEG2

Od počátku se Raspberry Pi vytýkala jedna věc – chybějící hardwarová podpora pro dekódování MPEG2 videa, formátu používaného u DVD. Problém byl v licencování – za každé zařízení, které MPEG2 dekódovat umí, musí výrobce zaplatit drobný poplatek. Tento poplatek by ovšem v případě Raspi nehezkým způsobem zvedal cenu (o cca 10%), bylo tedy rozhodnuto od podpory MPEG2 upustit.

Nyní se objevilo řešení. Na oficiálním Raspberry Pi e-shopu si můžete zakoupit MPEG2 licenci, která bude nadále svázána s vaší konkrétní Malinou. Licence vás přijde na necelých 80,- Kč, doručení od objednání je garantováno do 3 dnů. Pokud tedy používáte Raspberry Pi  jako multimediální centrum, máte možnost si zase trochu polepšit :)

Dalším nově podporovaným formátem je VC-1 od Microsoftu (SMPTE 421M). Poptávka po něm sice není zdaleka tak veliká, jako po MPEG2, ale každé vylepšení podpory pro video je vítané.

A třešničkou na dortu je hardwarové H.264 enkódování. To dodnes nebylo možné kvůli špatně pochopených podmínkám licencování. Doslova: „we discovered that the existing licence fee that is already baked into the cost of the Raspberry Pi actually covers both encode and decode – I tell you, this stuff is arcane“ Vývojáři nyní mohou nově nabyté schopnosti zapracovat do software.

Zdroj: http://www.raspberrypi.org/archives/1839

13 thoughts on “Hardwarová video podpora pro MPEG2

 1. no dobré jako možnost pro někoho kdo to potřebuje, ale já si licenci určitě nekoupím. používám malinu dnes a denně připíchlou na tv bez problému.

 2. Předpokládám, že pro DVB-T se to MPEG2 bude hodit. Nebo se pletu?

  Ještě bych doplnil, že RPi podporuje CEC z HDMI pro ovládání pře TV ovladač. Prý je RPi prvním počítačem, který toto podporuje bez přídavného zařízení HDMI2USB.

  http://blog.pulse-eight.com/

  • Mužu potvrdit moje TV Samsung zvládla přiřadit malinu jako TV CLOUD, a svoje XBMC ovládám televizním ovladačem.MPEG2 se hodí na pár satrších věcí z domácího videa.

 3. malá oprava

  we now support the first non-Pulse-Eight device. Say hi to the Raspberry Pi!

  Takže je pro RPi první podporované zařízení s libCEC , které není z dílny Pulse Eight.

 4. Tak na ten MPEG2 se vysloveně těším. Mám na disku image DVD s filmy pro děti (abych nemusel furt měnit DVD v kompu) a MPEG2 by mi měl vytrhnout trn z paty. Uvidíme do max.72 hodin :-)

 5. Tak nevim, ale verit jim 72 hodin uz nehodlam. Mel jsem v techto dnech obdrzet konecne raspberry, ktere jsem objednaval 23.6. A misto toho prisel email ze si pockam dalsich 5 tydnu. Vazne uvazuji ze to zrusim a koupim si MK802. Ale na nem me stve ze nama LAN.

 6. Po nainstalovani licencie ako funguje prehravanie DVD? Zobrazuje to klasicke DVD menu, alebo len prehrava VOB subory jeden po druhom?
  vdaka za odpoved

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.