Zvyšte výkon Raspberry Pi až o 50%

Od samého počátku byl výrobce Raspberry Pi poměrně otevřený experimentům s přektaktováním – frekvence CPU a GPU se dá jednoduše nastavit v konfiguračním souboru config.txt. V případě zvyšování napětí, které bylo pro dosažení vyšších frekvencích často nezbytné, ovšem došlo ke ztrátě záruky.

To se nyní částečně mění. V poslední verzi systému Raspbian “wheezy” je přítomen turbo mód, který umožňuje dynamicky nastavovat frekvence a napětí v závislosti na potřebném výkonu a aktuální teplotě hlavního čipu (BCM2835). Pokud teplota přeleze přes 85°C, systém se sám nataktuje níže a poškození RasPi tak nehrozí.

V úvodní konfiguraci systému je nyní přítomna pětice předpřipravených nastavení, nejagresivnější z nich taktuje Malinu na solidních 1GHz. Stabilita na vyšších frekvencích se samozřejmě lišší kus od kusu, volba správného nastavení tak bude otázkou trochy testování. Výrobce zároveň doporučuje kvalitní napájení.

V porovnání s výchozími 700MHz dokáže Raspberry Pi na 1GHz dosáhnout v některých testech až 50% zrychlení. Jde samozřejmě o testy syntetické, nicméně zvýšení výkonu bude určitě patrné i v práci se systémem.

Dalšími novinkami v aktuální verzi Raspbianu jsou:

  • widget na plochu monitorující teplotu čipu
  • drobné zlepšení výkonu USB
  • podpora WiFi
  • vylepšení kvality zvukového výstupu

Zdroj: http://www.raspberrypi.org/archives/2008

6 thoughts on “Zvyšte výkon Raspberry Pi až o 50%

  1. Prave pisu ze sveho Raspberry Pi z updatovaneho Raspbianu se zapnutym turbo. Hned se s tim dela o neco lepe. Nemam tu ale zatim ceskou klavesnici.

  2. A ten turbo mod se nastavuje v tom souboru config.txt? Nebo se to automaticky zapne tim, ze po prvnim spusteni Maliny v rasp-configu nastavim vyssi takto jadra?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.