Raspbian ke stažení – zrychlete své Raspberry Pi

Raspbian, linuxová distribuce založená na Debianu a speciálně optimalizovaná pro Raspberry Pi, je nyní oficiálně ke stažení. Raspbian se zároveň stal systémem doporučovaným, nahradil tak předchozí Debian „wheezy“.

Proč byste měli nový systém začít používat co možná nejdříve? Protože slibuje zásadní nárůst výkonu, především v operacích s plovoucí čárkou. Celou řadu benchmarků a srovnání naleznete zde. Mimo jiné se optimalizace projeví i v rychlejším běhu webových prohlížečů.

Tak, ještě doladit ty ovladače pro grafiku, a jsme doma :)

Zdroj: http://www.raspberrypi.org/archives/1605

6 thoughts on “Raspbian ke stažení – zrychlete své Raspberry Pi

  • Instalace systému na RasPi neprobíhá běžným způsobem jako například při instalaci Linuxu na normální počítač.

   Na RasPi stačí stáhnout tzv. image a tu pomocí programu Win32DiskImager „vypálit“ na paměťovou kartu strčenou ve čtečce. Když operace skončí, tak stačí tu kartu přendat do Raspíčka, připojit k němu potřebné periférie (klávesnice, myš, USB rozbočovač, televize …) a zapnout napájení.
   Tím je nainstalovaný základní systém + nějaké hlavní programy.

   Hned při prvním spuštění se objeví jednoduché menu na nastavení základních parametrů (heslo, rozložení klávesnice …). Taky je tam funkce pro připojení volného místa na kartě k systému (Tahle funkce je důležitá k tomu, že v případě, že máte nějakou větší katru než 2GB, tak ta nevyužitá část není v systému dostupná.).

   Další programy se do systému instalují pomocí příkazu apt-get, ale to už je jiná kapitola ….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.