Začínáme s RPi – pár poznámek pro začátečníky

Hurá, domů dorazila krabička s Raspberry Pi. Co s ní a jak začít? Zde je hromádka námětů pro rychlejší start.

SD karta

Kupte si SD kartu, která je podporovaná – seznam je na wiki. Paradoxně podporované jsou povětšinou ty pomalejší karty, class 4 a class 6. Nepodporované karty se chovají různě – např. z foťáku jsem vyndal Apacer „150x“ 4GB  kartu a ta sice většinou funguje, ale při bootu se zasekne a začne chrlit spoustu chybových hlášení typu „nemohu načíst SD status register“ atd. Po cca půlminutě až minutě (výjimečně až tři minuty) se to najednou rozjede a vše funguje správně.  Lexar 4G class 6 funguje lépe.

V revizi firmware a kernelu z 31.5. je už tohle vylepšené, ale první boot pojedete se starým firmwarem…

Kartu kupte minimálně 4 GB. Image vyžaduje 2 GB – a ukázalo se, že ne všechny karty mají stejně velké 2 GB, na některé se nevejde.

USB hub

RPi má jen dva porty. Klávesnice, myš … a už se nic dalšího nevejde, chtělo by to víc portů. RPi musíte nějak napájet přes microUSB. Nejjednodušší řešení obou těchto požadavků je napájený USB hub. RPi se k němu připojí dvěma kabely – jedním do USB portu (vůči USB hubu jako „nadřazený počítač“) a jedním do microUSB napájení  (vůči USB hubu jako jedno ze zařízení). A nemusíte řešit samostatné napájení RPi, hub ho zvládne nakrmit.

Použil jsem sedmiportový hub od czc.cz a jsem zcela spokojen. Mimo jiné bonusy umožňuje jednotlivé USB porty samostatně vypínat a zapínat, takže nemusíte pro vypnutí RPi vytahovat napájecí zdroj ze zásuvky.

USB hub a RPi

Připojení k televizi/monitoru

Pro připojení k televizi s HDMI vstupem použijte běžný HDMI kabel. Není na tom nic k vymýšlení.

Ale co když máte monitor jen s DVI vstupem? Není problém – HDMI obsahuje mimo jiné i stejné signály jako DVI. Takže stačí levný kabel, který z HDMI vyvede správné dráty na správný konektor – např. tento.

Operační systém

Použijte Debian „squeeze“. Aktuální verze 19-04-2012 je poměrně slušně funkční, obsahuje vše co potřebujete a hlavně má standardní balíčkovací systém debianu – apt-get. Pomocí něj snadno nainstalujete vše, co potřebujete. Fedora je z více důvodů špatná.

Jak dostat image na kartu? Pokud používáte na svém hlavním počítači linux, je to jednoduché a určitě to znáte:

dd if=/cesta/k/image.img of=/cesta/ke/karte bs=4K

kde cesta ke kartě bývá (pokud je v systému jen jeden harddisk) /dev/sdb .

Co ale dělat, pokud používáte Windows? Osobně mám s tooly pro nahrávání image na SD kartu ve Windows nedobré zkušenosti, moc mi to nefungovalo. A četl jsem i hororové příběhy o smazaných discích. Jako lepší variantu vidím

 • stáhnout VmWare Player (zdarma)
 • buď si stáhnout některý hotový virtuální stroj s Ubuntu pro VmWare (třeba tady), nebo si stáhnout instalační image aktuálního Ubuntu desktop a VmWaru říct „vytvoř nový stroj, a jako bootovací CD použij tento soubor s ISO image“

a další akce dělat v Ubuntu. K počítači připojíte čtečku karet (zrovna jsem žádnou neměl, tak jsem použil foťák Nikon D80 přepnutý do USB režimu „mass storage“) a řeknete VmWare playeru, ať jí připojí do virtuálního počítače. Pak můžete ve virtuálním linuxu kopírovat na kartu pomocí „dd“ dle popisu výše a není žádná cesta, jak byste mohli něco zničit – maximálně rozbijete ten virtuální počítač, tak si uděláte nový. K fyzickému disku se virtuální stroj nedostane.

Po prvním bootu

Začněte tím, že si přepnete klávesnici na anglickou podle návodu zde. Bez toho to fakt nejde, na defaultní britské nenajdete spoustu důležitých znaků.

A pak hned nainstalujte tool pro update kernelu a firmware rpi-update a obratem ho spusťte. Doporučený split paměti je 192 MB – tj.

sudo rpi-update 192

Novější verze firmware a kernelu řeší problémy s SD kartami a například přidává podporu webkamer – ty v původní verzi nejsou. No a pak si můžete hrát. Grafické prostředí se (pokud jste si zvolili boot do konzole) spouští standardním příkazem startx .

Image systému obsadila na SD kartě jen 2 GB, zbytek je prázdný

To je škoda, ne? Nejjednodušší způsob, jak změnit velikosti a rozložení jednotlivých partitions na SD kartě je vyndat kartu z RPi a zase jí dát do čtečky připojené k linuxovému počítači. Na něm si nainstalujte Gparted (sudo apt-get install gparted) a v něm můžete partitions snadno přetáhnout myší podle potřeby.


Příště: ovládání GPIO portů; připojení PIR čidla pro detekci pohybu; modul hodin reálného času; webkamera

15 thoughts on “Začínáme s RPi – pár poznámek pro začátečníky

 1. Začátečníky by ještě mohlo zajímat, že oba USB porty jsou řešeny jako „low power“ a odběr na nich by neměl překročit 100mA. V praxi bohužel i menší odebírané proudy způsobují problémy díky tomu, že hlavní napájení RPi i obě napájení na USB jsou chráněny polyswitchem o nevhodné hodnotě a vznikají poklesy napájení pod povolené meze (vytuhne USB periferie nebo i Rpi). Více informací se dá najít na webu…

  • Pro smart TV nepotřebuješ Android.
   Klíčová slova pro vyhledávání: XBMC, OpenELEC.
   Na RPi to funguje bez zaváhání. Přehrávání z lokálního disku i ze sítě, podpora FullHD 1080p.

   • Pls, jedine,o co mi slo, je sledovat na Tipsportu stream prenosy. Povedlo se mi na RPI-2 instalnout Raspbian i OpenELEC, ale tam to skoncilo. Je nejaka moznost, jak to stepbystep provedu i ja? V Rasp… internet bez problemu..ale furt nejakej doplnek a tam uz tapu. V OpenELEC su ztracene temer uplne. Dekuji moc.

 2. Jakou kvalitu má ten analogový cinch videovýstup?Dá se to připojit na slušnou CRT televizi a dostat s toho normalní PAL videosignál,tzn. takový jako produkuje DVD player?
  HDMI je nepotřebná.

 3. Muzete mi nekdo poradit, kde a jake napajeni koupit? Zkousel jsem hledat na alza a dalsich obchodech, ale zadne napajeni pres microUSB jsem nenasel.

 4. Zdravím mám problém s nainstalováním video přehrávače jak s ,,xine“ tak s ,,XBMC“ vždy když zadám příkaz jako root ,,apt-get install a název programu tak mi to napíše unable to locate packeges. Nevíte někdo co s tím??

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.