Raspberry Pi coby multimediální centrum

Jedním z možných způsobů, jak využít Raspberry Pi, je proměnit ho v levné, ale překvapivě výkonné multimediální centrum. Relativně nevýkonný ARMový procesor tepající uvnitř RasPi by si sice s HD videem patrně neporadil, naštěstí  VideoCore IV GPU je schopné hardwarové akcelerace 1080p h.264/MPEG-4. Stačí přes USB připojit prostorný pevný disk, nějakou tu wifi kartu a hle, skromné multimediální centrum za pár korun je na světě. Jediné, co zbývá dořešit je software…

A právě tady přichází na řadu OpenELEC, což je zkratka pro Open Embedded Linux Entertainment Center. V zásadě jde o minimalistickou Linuxovou distribuci, který obsahuje XBMC. XBMC je freewarový open-source multi-platformový multimediální software. Uff. Zapomeňme na přívlastky, důležité je, že právě XBMC je oním kouzelným proutkem, který promění vaše Raspberry Pi v ono schopné multimediální centrum. Celá legrace zabere cca 70MB na bootovací SD kartě a zahrnuje vše, co je třeba k bezproblémovému běhu.

OpenELEC na Raspberry Pi si prohlédněte na tomto videu:

Ke stažení OpenELEC pro Raspberry Pi ještě není, projekt čeká trocha testování, ale vsadím se, že bude software hotový mnohem dříve, než se nám RasPi dostane do rukou ;)

Zdroj: http://www.raspberrypi.org/archives/810

17 thoughts on “Raspberry Pi coby multimediální centrum

 1. Dobrý den,
  možná odborníky moje otázka rozesměje, nicméně se zeptám. Pokud bych jej chtěl použít jako multimedální centrum, konektor HDMI, u raspberry, přenáší i zvuk? Nebo jen obraz?

 2. To vím, ale do podzimu jsem dost vytíženej, tak že dřív bych se tomu stejně nemohl věnovat. Otázka je, jestli to do té doby nezačnou levněji nabízet Číňani… Stejně tam vyrábí většinu komponent a v kopírování jsou mistři :-(

 3. Dobrý den. V souvislosti s tímto tématem mne napadá kompletní využití raspi jako mini notebooku. Jen co mi přijde poštou, tak se pokusím o připojení k externímu lcd displeji s nějakou vhodnou úhlopříčkou ze staršího notebooku“10″. Problém bude ovšem ve vhodném rozhraní pro tu obrazovku, ale pevně doufám že se mi to zdaří. Takto na rychlo „zbastěný“ pidi netbook by mohl být velmi zajímavý už z hlediska energetické nenáročnosti, neboť raspi odebírá minimum el. Pokud se chce někdo zůčastnit této akce, tak budu jedině rád.

  • Osobně jsem kapituloval a problém „staré LCD od notebooku použité jako klasické stolní LCD“ jsem prohlásil za uživatelsky neřešitelný :) Ale věřím, že pokud někdo znalosti a schopnosti má, půjde to.

   Pokud se do projektu pustíte, byl bych nadšený z jakýchkoliv informací a fotografií (třeba na fóru), právě na tento druh „pokročilého bastlení“ se těším, RasPi k tomu vyloženě svádí :)

 4. Mě by zajímalo, když to budu používat jako Multimedialní centrum, tak jestli se da nějak spolehlivě vyřešit funkčnost videii v Silverlight. Aktuálně mi to nějak běží na Linux Mint + Moonlight-Mono ale často se video zasekne a několik vteřin se znovu načítá a pak se rozjede a třeba na voyo.cz mi nefunguje vůbec nic co je v Silverlight.

 5. Dnes odzkoušeno s OpenELEC a skvělé. Stahuji obraz img ze stránek http://46.38.241.69/sparky0815-rpi/, jedná se o odkaz na 4 GB kartu http://46.38.241.69/sparky0815-rpi/OpenELEC-RPi__2.99.1_4GB_SDCARD_sparky0815.img.tar.bz2.
  A pro mě další skvělá zpráva, Raspi se dá ovládat přímo ovladačem televozoru Panasonic (TX-P42X10E). Nepotřebuji myš ani klávesnici. Při vypnutí Raspi se vypne i TV, škoda, že to nejde i zapnout. Jinak ovládání čehokoliv- MP3, obrázky, video- vše přes ovladač- nádhera! Jediné, co mě vadí, je, že když přehrávám video, tak se mě po obrazovce v tmavých místech zobrazuje červený šum, je to vidět!

 6. Ahoj, přemýšlím o tomto řešení jako náhradě za všechny krabičky pod televizí (set top box, dvd rekordér) a chci se zeptat. Je nějaký osvědčený tv tuner do usb, kterým do toho dostanu signál z antény? Jde to používat i na prohlížení webu? Předpokládám, že to umí nahrávat z tv. Proč je ovládání dálkovým ovladačem lepší než bezdrátová klávenice?
  Díky za případné odpovědi.

  • … protože pokud ovládáš jen video přehrávač, tak to stačí, ale pokud budeš chtít ovládat pestrou škálu funkcí aplikace-í, tak bude asi klávesnice vhodnější, nebo rovonou myš:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.