Model B ode dneška s 512MB operační paměti

Podle novinky z oficiálního webu budou počínaje dnešním dnem všechny Raspberry Pi Model B distribuovány s 512MB RAM namísto původních 256MB. Pokud máte v tuto chvíli nevyřízenou objednávku Modelu B, bude Vám doručen kus již upgradovaný. Cena se nijak nemění.

Pro některé zájemce o Raspberry Pi, kteří chtějí počítač využívat např. jako levné multimediální centrum, je to samozřejmě dobrá zpráva, ale z pohledu celé platformy je to podle mě upgrade trochu dvousečný. Jednou ze zajímavých vlastností RasPi byla právě ona uniformita – všechny kusy navlas stejné a model A lišící se pouze nepřítomností síťové karty. Což znamená, že pokud vytvoříte program pro své Raspberry Pi, poběží tento i na Raspberry Pi ostatních.

Vzpomeňme si, co se díky optimalizaci přímo pro konkrétní hardware vyždímalo z osmibitových domácích počítačů.  Zvýšením velikosti RAM se celá platforma trochu drobí, stávající kusy navíc o paměť doplnit nijak nejdou. Pokud by v budoucnosti další vylepšení týkala i procesoru a jiných součástí, nebude platforma zdaleka tak zajímavá, jako nyní. Uvidíme…

Zdroj: http://www.raspberrypi.org/archives/2180

19 thoughts on “Model B ode dneška s 512MB operační paměti

 1. Četl jsem to i v originále. S tím, že tento upgrade bude dvousečný souhlasím, sice se zlepšil jeden technický parametr, ale RasPi je rozděleno takto do 2 kategorií, lowmem 256 MB a highmem 512 MB. Některé aplikace budou muset být v dvojí kompilaci podle paměti.
  Otázka je, jak moc je to horké, vždyť ZX Spectrum bylo v trojí verzi 16 KB, 48 KB a 128 KB. Uvidíme, jak to dopadne.

  • Ale teď si to tady po delší době čtu zpětně a zjišťuju že to není nic novýho tak sorry za spam.Já jenomže na Farenll je u 256 MB že se ještě vyráb v UK a u 512 MB že v Číně.

   • No jo ale zaplatim postovne a to se vyplati. :-) Hodim ho na zahradu do chatky asi na zabezpeceni nebo surf po netu. Mam tam malou wifi sit tak by to mohlo mozna plnit najakou sluzbu tam. Logovaci server, web…..neco s tim vymyslim.
    Ale diky za reakci.

 2. Tak 512MB RAM mě konečně přesvědčilo si Raspberry Pi taky pořídit.
  Jen by mne zajímalo jaké máte zkušenosti se zásilkou ze zahraničí přes Farnell. Poštovný je mi jasné, ale jak je to s celním řízením a těmito vstupními formalitami ze zahraničí ?
  Omlouvám se za možná blbý dotaz, ale v tomto nemám moc jasno.
  Díky za objasnění.

 3. Ahoj, zase já.
  Dneska jsem chtěl konečně přes Farnnel objednat ale nějak mě zarazilo toto:
  „Unfortunately we can no longer sell Raspberry Pi to private consumers in countries which are not listed but we can continue to take business orders in all countries. We are still building our network of Approved Retailers in some countries so If you do not see your country’s flag, please search online for another suitable retailer.“

  A v tom seznamu ČR samozřejmně není, nejblíže je Slovensko (Dialogue s.r.o). Takže jestli jsem to správně pochopil, tak teď už RPi nejde objednat z Farnellu jako soukromá osoba a akorát tě odkazují na jakési ověřené dodovatele? To mi příjde dost na hlavu padlé.

  Má někdo nějaké další info?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.